Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509 Sklep online Twój koszyk

Zmarszczki senne – jak wyglądają?

Strona główna » Blog » Zmarszczki senne – jak wyglądają?

Zmarszczki senne (ang. pillow face) to problem, z którym zmaga się wiele osób w różnym wieku. Mimo to dostępnych jest niewiele rzetelnych informacji na ich temat. Zmarszczki powstają w trakcie snu i można je zaobserwować na twarzy po przebudzeniu. Na ich powstawanie wpływ ma nieprawidłowa pielęgnacja skóry, jak i ułożenie na poduszce. Nieprawidłowa pozycja w trakcie snu może działać niczym żelazko utrwalające zmarszczki. Co jeszcze warto wiedzieć o tym problemie?

Zmarszczki senne - charakterystyka

Zmarszczki senne to typ zmarszczek, które zauważalne są na twarzy rano. Zwykle przybierają postać pionowych linii lub odgnieceń. Powstają, ponieważ materiał poduszki czy poszewki pozostawia na skórze ślady, a jednocześnie duży ucisk sprawia, że limfa i krew gorzej krążą. Zmarszczki senne to problem, który występuje nie tylko na twarzy, ale także okolicy dekoltu i szyi. Na zmarszczki senne bardziej narażone są osoby, które śpią brzuchu lub boku., ponieważ głowa wtedy mocniej wgniata się w poduszkę. czym omawiany rodzaj zmarszczek różni się od mimicznych? Zmarszczki senne są niesymetryczne albo pojawiają się tylko po jednej stronie twarzy. Na dekolcie widoczne są natomiast pionowe zmarszczki.  Kolejnym czynnikiem ryzyka jest słabe nawodnienie organizmu oraz wiek, ponieważ wraz z wiekiem słabnie elastyczność skóry.

Najprostszym czynnikiem ograniczającym ryzyko ich pojawienia się spanie na plecach. Zawsze jednak istnieje prawdopodobieństwo, że nawet jeśli zaśniemy w tej pozycji, możemy obudzić się na brzuchu lub boku, zwłaszcza jeśli mamy silne nawyki.

Krem na worki pod oczami Garisell Eye

GARISELL EYE
KREM NA WORKI POD OCZAMI Z KOFEINĄ ZAMÓW

Zmarszczki senne - jak zapobiegać i niwelować?

Występowanie zmarszczek sennych to dla wielu osób problem natury estetycznej, dlatego poszukują skutecznych sposobów, aby się pozbyć. Wiedząc już, jak powstają zmarszczki, można także zastanowić się, jak je usunąć. Jakie są dostępne metody ich niwelowania?

Sprawdź również, jak wykonać masaż na worki pod oczami.

Do najczęściej stosowanych należą:

  • unikanie zasypiania w pozycji na plecach,
  • pielęgnacja skóry. Zmarszczki senne częściej powstają u osób, które mają suchą, odwodnioną skórę. Zmniejsza się wtedy jej elastyczność. Poziom nawilżenia może poprawić dobry krem na zmarszczki, który zawiera odpowiednio skomponowane składniki aktywne pochodzenia naturalnego. Ważne, aby wykazywały właściwości regenerujące, nawilżające, jak i poprawiające syntezę kolagenu. Krem należy stosować systematycznie na oczyszczoną skórę twarzy, szyi i dekoltu. Najlepiej rano i wieczorem,
  • właściwa dieta, która jest odpowiednio zbilansowana, dzięki czemu dostarcza skórze niezbędnych składników odżywczych i minerałów. Dla dobrej kondycji skóry istotne znaczenie wykazują przede wszystkim witaminy (np. witaminy z grupy B), białko (np. kolagen), kwasy omega-3, cynk,
  • aktywność fizyczna. Usprawnia krążenie krwi i ogólną wydolność organizmu, ujędrnia skórę,
  • odpowiednia ilość wody w ciągu dnia, co najmniej 1,5l.

Podsumowując, zmarszczki senne pojawiają się na skórze z różnych przyczyn. Jednym ze sposobów ich niwelowania jest zasypianie na plecach, ale równie ważna jest prawidłowa pielęgnacja skóry, która dostarcza jej niezbędnych składników odżywczych.


Bibliografia:

1. J. Popielska, M. Marczyńska, Najczęstsze zakażenia pasożytnicze u dzieci, „Pediatria po Dyplomie”, nr 05 2012.
2. R. Pawlicza, Alergologia Kompendium, Termedia 2018.

19 głosów

Komentarze

Patrycja - 2022-09-01 09:47:14

@Honka, widzialam kiedys takie maski do nakladania na noc, ale nie stosowalam, wiec nie powiem Ci jak to dziala na zmarszczki senne.

Honka M. - 2022-06-11 13:10:37

Można jakoś zabezpieczyć skórę w nocy by się nie robiły zmarszczki senne?

kindziax - 2022-03-03 23:07:04

ciężko jest spać cały czas na plecach w ciągu nocy.. no nie da się w moim przypadku. jedyne co to mogę się przekręcać, ale nie upilnuję się w nocy hehe

Opinie o Garisell Eye - od naszych klientów

Informacje o wysyłce: Zamów teraz, a paczkę wyślemy w ciągu 24 godzin (w dni robocze) 😊