Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509 Sklep online Twój koszyk

Swędząca skóra pod oczami – co oznacza?

Strona główna » Blog » Swędząca skóra pod oczami – co oznacza?

Swędząca skóra pod oczami to przede wszystkim uczucie, które wywołuje duży dyskomfort i chęć drapania się. W związku z tym może stać się także przyczyną podrażnień. Oprócz uczucia swędzenia pod oczami dyskomfort może dotyczyć również oczu, powiek oraz kącików oczu. Dlaczego pojawia się swędzenie skóry wokół oczu? 

Swędząca skóra pod oczami - skąd ten problem?Swędząca skóra pod oczami skąd ten problem

Swędząca skóra pod oczami jest najczęściej oznaką słabego nawilżenia lub nawet odwodnienia skóry. W wyniku zaburzenia funkcji bariery wodnolipidowej naskórka, która odpowiada przede wszystkim za ochronę skóry prze czynnikami zewnętrznymi, może pojawić się dotkliwy świąd. Częstą przyczyną jest także wyprysk, który przejawia się suchością, obrzękiem oraz zaczerwienieniem w tej okolicy twarzy. Wyprysk może być wywołany między innymi przez AZS, kontaktowe zapalenie skóry lub kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia. W związku z tym przyczyny mogą być zarówno wewnętrzne, biologiczne, jak i zewnętrzne. W pierwszym przypadku nie mamy na nie większego wpływu, ponieważ uzależnione są głównie od naszych uwarunkowań genetycznych.

W drugim przypadku jednak kluczowe jest nasze postępowanie pielęgnacyjne, a także obecność określonych czynników zewnętrznych:

  • temperatura,
  • wilgotność,
  • alergeny pokarmowe czy składniki kosmetyczne.
Krem na worki pod oczami Garisell Eye

GARISELL EYE
WYBIERZ NATURALNE SKŁADNIKI AKTYWNEZAMÓW

Swędząca skóra pod oczami - jak zapobiegać?

Swędząca skóra pod oczami może być bardzo uciążliwa, dlatego warto zapobiegać temu problemowi. Kluczowa jest zatem odpowiednia pielęgnacja. Bezwzględnie należy unikać codziennego makijażu, a do oczyszczania skóry stosować wyłącznie delikatne środki do demakijażu oraz pielęgnacji skóry. Równie ważne jest to, aby kompleksowo zająć się odbudową bariery ochronnej skóry, która pełni kluczową funkcję w utrzymaniu jej dobrej kondycji. W dalszej kolejności warto pomyśleć o działaniu łagodzącym na podrażnioną skórę. Aby zminimalizować swędzenie skóry pod oczami, a przede wszystkim zapobiegać jego pojawieniu się, ważna jest także dieta, która powinna być bogata w składniki wspierające odbudowę naskórka, przede wszystkim witaminę E, cynk.

Swędząca skóra pod oczami jest również wynikiem odwodnienia, dlatego należy zadbać o optymalne nawodnienie organizmu, pijąc co najmniej 1,5 l wody dziennie.

Zobacz: Krem na cienie pod oczami

Swędząca skóra pod oczami a stosowanie kremów i serów

Swędząca skóra pod oczami to najczęściej problem związany z nieprawidłową pielęgnacją skóry. W związku z tym najlepszym działaniem wspierającym skórę jest zapewnienie jej optymalnego nawilżenia. W związku z tym, jeśli pojawia się świąd, warto nakładać na skórę serum i kremy nawilżające pod oczy, których składniki aktywne wykazują właściwości nawilżające i łagodzące. Warto jednak zwrócić uwagę, czy są dostosowane do potrzeb skóry wrażliwej, skłonnej do podrażnień.

Podsumowując, swędząca skóra pod oczami jest bardzo uciążliwym problemem, dlatego warto przeciwdziałać jego pojawieniu się, a jeśli już istnieje- skutecznie leczyć. Najlepiej sprawdzą się kremy i sera pod oczy dopasowane do tego rodzaju potrzeb skóry. Należy także unikać pocierania oczu, które może wyłącznie nasilać problem i intensyfikować przykre objawy.


Bibliografia:

1. A. Lens, S.C. Nemeth, J.K. Ledford, Anatomia i fizjologia narządu wzroku, Wrocław 2010
2. H. Małecka, Zapalenie spojówek, „Medycyna Rodzinna”, 1 2007, s. 17-21.

7 głosów

Komentarze

Klaudia 1989 - 2022-08-22 16:49:49

Swedzaca skora pod oczami zawsze oznacza cos niedobrego. Zawsze.

mati - 2022-02-02 14:21:47

kiedyś miałem taki problem i po wizycie u okulisty okazało się, że to nużyca.

Opinie o Garisell Eye - od naszych klientów

Informacje o wysyłce: Zamów teraz, a paczkę wyślemy w ciągu 24 godzin (w dni robocze) 😊