Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń! +48 576 142 509 Sklep online Twój koszyk

Bambus – jak stosować w codziennej pielęgnacji?

Strona główna » Blog » Bambus – jak stosować w codziennej pielęgnacji?

Bambus to roślina wieloletnia drewniejąca, uprawiana na terenie Azji. Ze względu na swoje właściwości znajduje szereg zastosowań w różnych gałęziach gospodarki. Bambus stosuje się między innymi jako materiał budowlany,  do wyrobu mebli, akcesoriów, wyposażenia kuchni. Świetnie sprawdza się przy wyrobie wędek, łuków, a także stosowana jest przy budowie żywopłotów, jako naturalna bariera dźwiękowa. Co ciekawe, bambus można odnaleźć także jako składnik kosmetyków. 

Bambus pochodzenie oraz proces pozyskiwaniaBambus – pochodzenie oraz proces pozyskiwania

Bambus jest głównie produkowany przez Chiny oraz Indie. Posiadają one aż 90% udziałów w wytwarzaniu i przetwarzaniu tego materiału, chociaż roślina ta powoli zaczyna być uprawiana także w innych rejonach świata. Istnieją dwie główne metody przetwarzania bambusa; mechaniczny oraz chemiczny.

W procesie mechanicznym zebrany materiał jest na początku kruszony i poddany działaniu specjalnych enzymów, które zmiękczają włókna. Następnie następuje proces czesania włókien i tworzenia z nich przędzy. W procesie nie są wykorzystywane szkodliwe dla środowiska substancje chemiczne, co czyni go stosunkowo bezpiecznym.

Sprawdź również, jak wykonać masaż na worki pod oczami.

Proces chemiczny natomiast skupia się na pozyskaniu celulozy oraz substancji odżywczych z rdzenia oraz liści bambusa. Tak jak w poprzednim procesie materiał jest początkowo kruszony, następnie zaś poddany działaniu wodorotlenku sodu w stężeniu 18%. Powstałą substancję prasuje się, aby usunąć z niej nadmiar wodorotlenku sodu i zostawia na 24 h aby wyschła. Po tym czasie dodaje się do mieszanki dwusiarczek węgla i dekompresuje się. Rozcieńczony roztwór wodorotlenku sodu dodaje się do celulozowego ksanthogenatu sodu, który rozpuszcza go w roztworze wiskozy. Wiskoza bambusowa jest przepychana przez dysze do dużego pojemnika z rozcieńczonym roztworem kwasu siarkowego, który  utwardza wiskozę bambusową.

Coraz więcej firm stosuje bambus  w swoich produktach kosmetycznych.

Krem na worki pod oczami Garisell Eye

GARISELL EYE
WYBIERZ NATURALNE SKŁADNIKI AKTYWNEZAMÓW

Bambus – właściwości oraz składniki odżywcze

Bambus ze względu na wysoką zawartość wartości odżywczych działa holistycznie na pielęgnację twarzy, ciała oraz włosów. Coraz częściej stosuje się go także do pielęgnacji paznokci.

Wśród najważniejszych właściwości bambusa znajdują się:

  • Nawilżanie skóry oraz włosów, dzięki zawartości ramnozy, pobudzającej działanie kolagenu;
  • Wzmacnianie włosów i ich cebulek, ze względu na zawartość dobrze przyswajalnej krzemionki, która regeneruje osłabione włosy i paznokcie ;
  • Zmniejszanie widoczności naczynek, dzięki wzmacnianiu ścianek kapilarów i opóźniających ich rozpad przez flawonoidy;
  • Działanie przeciwsłoneczne, dzięki zdolności pochłaniania zarówno promieni UVA i UVB;
  • Działanie antyoksydacyjne, również dzięki zawartości flawonoidów, chroniących skórę przed wolnymi rodnikami;
  • Działanie antybakteryjne.

Dzięki wymienionym wyżej właściwościom kosmetyki z zawartością bambusa można stosować na wiele różnych sposobów. Istnieją kosmetyki służące jako baza pod makijaż, głęboko regenerujące serum na twarz, szyję i dekolt, balsam po opalaniu i goleniu, silnie regenerujące maski i odżywki do włosów, balsam do ciała, a także odżywki do paznokci. Dużą popularność zdobywają również produkty zawierające bambus pod oczy i do pielęgnacji powiek. Wyrównują one koloryt cienkiej skóry, wzmacniają naczynka oraz chronią przed zgubnym działaniem promieni słonecznych. Dzięki temu skóra pod oczami pozostaje napięta, świeża i bez zmarszczek.


Bibliografia:

1. Shaun C. Desai; “How to Get Rid of Bags Under Your Eyes”; data dostępu: 2020-09-28
2. Hayk S. Arakelyan; “Periorbital edema”; data dostępu: 2020-09-28

5 głosów

Komentarze

Nosowska - 2023-07-04 13:27:10

Wiem ze sa zele aloesowe ale tez i bambusowe. Nigdy nie skusilam sie na zakup. Bardziej niz zele wole gestrze kremy ktore siedza na skorze.

doris - 2023-05-18 11:03:56

bambus nie jest czymś na co wpadłabym myśląc o pielęgnacji.. zwłaszcza pod oczami o.O

Opinie o Garisell Eye - od naszych klientów

Informacje o wysyłce: Zamów teraz, a paczkę wyślemy w ciągu 24 godzin (w dni robocze) 😊